Ekologická barva na olovo

Olovo je jedním z kovů, který má pro své specifické vlastnosti stálé využití v praxi – např. mezi rybáři a potápěči. Potápěči ho používají na závaží, rybáři na olůvka a rybářské zátěže. A není to jen vodní element, kde olovo nachází bohaté uplatnění. 

 

Proto je nutné mít na paměti také to, že olovo má kromě praktických vlastností i velice škodlivé účinky. Tento těžký, toxický kov dokáže být nebezpečný lidskému zdraví i životnímu prostředí. Nejvíce ohroženy jsou malé děti, které jsou vůči těžkým toxickým kovům náchylnější než dospělí. U člověka otráveného olovem dochází k poškození mozku, nechutenství, bolestem hlavy atd. Velmi nebezpečné je, že se olovo v těle kumuluje a jeho vyloučení je velmi obtížné. 

 

Jak při používání olova chránit zdraví? 

Řešením je správná povrchová úprava olova, která zabrání přímému styku olova s prostředím. Navíc speciální povrchová úprava – poplastování kovů – napomáhá dlouhé životnosti výrobků z olova (i na desítky let).

 

Olovo při použití ve vodě

Působení olova v ekosystému je zásadní. Olova se v půdě a vodě nelze zbavit bez následků. Tam částice jedovatého olova přijímají společně s živinami rostliny a ryby – a jak pokračuje potravní řetězec, přenáší se olovo až do těl živočichů a samozřejmě i člověka. 

 

Olovo označila EFFTA (Evropská asociace pro obchod s rybářskými potřebami) za „nebezpečnou látku“, ale s jejím využitím v rybářství nadále počítá pro jeho nepřekonatelné benefity. 

barva na rybářské zátěže

 

 

 

 

 

 

 

100% řešení je poplastování práškovou barvou

Aby se do vody (a odtud do celého ekosystému) olovo neuvolňovalo, výrobci rybářská olůvka nebo potápěčská závaží povrchově upravují. Nevýhodou některých takových úprav je, že podléhá mechanickému opotřebování nebo ochranné povlaky samy obsahují látky škodlivé pro životní prostředí. 

 

Doporučujeme metodu poplastování termoplastickými práškovými barvami Pulron. Drží pevně, jsou pružné a odolají i intenzivnímu mechanickému namáhání. Z ekologického hlediska mají nepřekonatelné vlastnosti – neobsahují VOC, TGIC, změkčovadla, izokyanity, halogeny ani těžké kovy. Olovo uvnitř tedy uzamknou a samy do vody neuvolňují nic škodlivého. Proto jsou ostatně vhodné na použití dokonce do potravinářského průmyslu pro styk s pitnou vodou a potravinami. 

 

Další vlastnosti termoplastických práškových barev při poplastování kovů:

  • Plně UV odolné: atraktivní vzhled, barvu a lesk si zachovává na celá desetiletí.
  • Zvládnou i mořské prostředí: dlouhodobá odolnost vůči soli, mořské vodě, písku.
  • Hygienický: žádný růst plísní a hub.
  • Odolný povrch: nárazuvzdorný, neolupuje se.

A pokud je potřeba (např. kvůli maskování na vodním dně) speciální barevný odstín, ani to není problém. S čímkoli kolem poplastování kovů se na nás obraťte.